Споживчий кредит: що це, його особливості, кому надається

Кредитування – найрозповсюдженіший спосіб отримати додаткові кошти, коли вони необхідні терміново. Нагальна потреба у грошах може виникнути через хворобу, затримку зарплати на роботі, зламану техніку, іноді на бажані товари встановлюють акційні ціни, проте вони все ще залишаються дорогими, тощо. У таких випадках майже єдиним виходом із ситуації є споживчий кредит. Він надається різними фінансовими установами, наприклад, банками та мікрофінансовими організаціями, під певні відсотки. Це набагато зручніше, ніж шукати позику у знайомих чи звертатися до ломбардів. Адже немає гарантії, що у друзів знайдеться потрібна вам сума чи вони взагалі захочуть давати позику, а для ломбардів необхідно шукати коштовну заставу. Звернення до ТОВ "СІРОКО ФІНАНС", характеризується простотою та швидкістю надання послуг, а ще у нас дуже високий відсоток схвалень. У статті розглянемо особливості кредитування, його різновиди та умови. 

Що таке споживчий кредит?

Почнемо з визначення: споживчий кредит – це позика, що надається споживачу фінансовою установою на певних умовах для власних потреб, тобто вона розрахована на витрати, що не пов’язані з бізнес-процесами. Такий кредит можна взяти як звичайній людині, проте не підприємцю для комерційних потреб – для таких випадків існують інші фінансові продукти. Ці гроші можуть бути витрачені майже на будь-які цілі – оплату комуналки, путівки, купівлю продуктів, ремонт техніки чи її оновлення, лікування тощо. Тобто те, як витрачати отримані гроші, ви вирішуєте самі, без обов’язкових звітів кредитору.

Споживчі кредити характеризуються наступними ознаками:

  • встановлені терміни – гроші видаються на певний період, після чого їх необхідно повернути;
  • наявність відсоткової ставки – саме вона становить прибуток фінансової установи, тому ніколи не може бути нульовою, проте багато компаній, у тому числі МФО, встановлюють пільгові ставки для нових та постійних клієнтів, коли знижки можуть сягати 99,99%;
  • обов’язковість повернення – будь-який кредит необхідно повернути до того, як сплине встановлений термін, причому виплатити доведеться тіло позики та відсотки, у протилежному випадку нараховується пеня, застосовуються штрафні санкції, а злісні неплатники можуть отримати позов до суду.

Яким буває споживче кредитування?

Залежно від суми та мети отримання позики бувають двох типів:

  1. Цільовий споживчий кредит – видається фінансовою установою для певної мети, наприклад, придбання житла, автомобіля, оплату навчання тощо. Такі позики зазвичай видають банки, вони стосуються переважно великих сум. Алгоритм співпраці у цьому випадку передбачає, що банк не дає гроші позичальнику, а підписує з ним договір кредитування, потім перераховує кошти безпосередньо на рахунок продавця або надавача послуг. Таким чином, ви не можете витратити кошти ні на що інше, крім зазначеної у договорі мети, адже навіть не отримуєте їх на руки.
  2. Споживчий кредит – це більш зручна форма кредитування, коли ви отримуєте гроші від фінансової установи на власний рахунок або готівкою та можете витратити їх на будь-які споживчі потреби без необхідності подальшого звітування. Зазвичай нецільові кредити передбачають менші суми, проте можливості їх використання значно ширші. Їх можна взяти у банку, а також у мікрофінансових організаціях, наприклад, у нас в Monto. До речі, швидкі позики, що пропонують МФО в Україні, належать саме до споживчих  кредитів. Їх можна отримати у будь-який час доби та знаходячись будь-де, адже вони оформлюються онлайн – для отримання коштів необхідно лише мати доступ до інтернету.

Залежно від терміну надання споживчі кредити бувають:

  • Довгостроковими – такі позики видаються на строк від одного до кількох років. Зазвичай це великі суми, спрямовані на певні цілі, наприклад, купівлю коштовної техніки, автомобіля тощо. ЇХ видають банківські установи, перед схваленням ретельно перевіряють клієнтів на платоспроможність, а також вивчають кредитну історію – якщо вона виявиться поганою, швидше за все, на клієнта чекає відмова.
  • Короткостроковими – це позики терміном від кількох днів до року. Зазвичай вони передбачають видачу невеликих сум – мінімальною можуть бути 100 гривень, а максимальною – приблизно 20-30 тисяч залежно від певної компанії. Такий споживчий кредит видається мікрофінансовими організаціями з денною відсотковою ставкою – певні значення залежать від кредитного продукту, програми лояльності тощо. Реальна річна відсоткова ставка буде значно вищою, ніж у банках, проте на практиці ви не переплатите занадто багато саме завдяки коротким термінам кредитування – велика сума за відсотками просто не встигне набігти.

Крім того, споживчий кредит може бути із забезпеченням та без нього. У першому випадку необхідно знайти заставу, яка й стане забезпеченням виданої позики – якщо ви будете не в змозі її повернути, фінансова установа забере її у якості виплати боргу. Зазвичай кредитування із забезпеченням практикується банками, коли суми позики значна, тобто у більшості випадків це стосується коштів, виданих на певні цілі. Кредити без застави – це більш зручний, гнучкий та безпечний для клієнтів фінансовий інструмент. У цьому випадку не потрібно шукати коштовні предмети, що змогли б забезпечити позику. Це зменшує час на оформлення та розширює коло людей, котрі можуть скористатися кредитуванням.

Як отримати споживчий кредит?

Якщо мова про банки, то процедура доволі складна, а ще немає жодної гарантії успішного результату. У цьому випадку необхідно особисто прийти до відділення, подати заявку та поспілкуватися з менеджером. Крім того, завчасно треба зібрати безліч документів, серед яких також має бути довідка з офіційного місця роботи та підтвердження доходів, адже банк має зібрати документальні підтвердження платоспроможності у клієнта. Після надання документів заявку можуть розглядати кілька днів, що дуже незручно, якщо кошти необхідні терміново.

Краще рішення, щоб отримати споживчий кредит, – звернутися до МФО. У таких компаніях ви можете взяти порівняно невелику суму на короткий термін, проте вся процедура потребує до 10 хвилин вашого часу, до того ж не треба нікуди їхати. Який алгоритм дій у цьому випадку:

  • Виберіть мікрофінансову організацію та уважно ознайомтеся з умовами кредитування, подумайте, яка саме програма вам підходить. Наприклад, у нас на сайті все розписано дуже детально, а при наявності запитань можна звернутися до служби підтримки за консультацією.
  • Підготуйте документи. Для роботи з МФО достатньо паспорта та ідентифікаційного коду – паперові довідки про доходи не потрібні. Крім того, переказ позики здійснюється онлайн на банківську картку – вона має бути оформлена саме на вас, а не на когось іншого, також не має бути простроченою.
  • Зареєструйтеся на сайті та подайте заявку. Для цього знадобиться номер мобільного телефону – він потрібен для підтвердження створення особистого кабінету та подальшого користування ним. Реєстрація дуже проста, після цього вам треба вказати актуальні відомості про себе, не пропускаючи поля.
  • Дочекайтеся розгляду заявки та підпишіть договір у разі схвалення. Наприклад, у нас розгляд відбувається дуже швидко завдяки високому рівню автоматизації. Як і банки, ми перевіряємо кредитну історію, документи, інші відомості, вказані в анкеті, проте у нас значна кількість критеріїв для аналізу, тому ми схвалюємо позики навіть тим, у кого кредитна історія не дуже гарна.

Гроші будуть зараховані на картку одразу після підписання договору. Їх треба повернути у встановлений термін або оформити пролонгацію, щоб не отримати штраф та не зіпсувати репутацію.